یادگیری آسان ریاضی

اولین گام یادگیری ریاضی :انتخاب هدف کوچک و قابل دسترسی و قرار داد با خود که در مدت کوتاه (مثلا یک ساعت ) باید به این هدف برسم. این هدف می تواند به صورت  من می خواهم پس از یک ساعت مطالعه هر معادله ی درجه دومی را حل کنم  تعریف شود. تعریف چنین اهداف کوتاه مدت به دانش آموز نشان می دهد که یکساعت هم برای چنین هدفی وقت زیادی بوده است و حتی دانش آموز برای وقت باقی مانده اش می تواند هدف جدیدی تعریف کند. به این ترتیب مطالب را یکی یکی یاد گرفته و جلو می رود. نا موفق بودن خیلی از دانش آموزان در حل برخی مسایل بیشتر به علت اشتباه آنها در محاسبات ابتدایی است و تا وقتی که در محاسبات اشتباه می کند نمی تواند به مقصود مسئله برسد. دانش آموز پس از مطالعه ابتدا باید خود را امتحان کند که  آیا به هدف مورد نظر خود رسیده است یا نه؟ و این کار را می تواند روی باطله با حل مثال موجود در کتاب درسی انجام دهد (زیرا حل آن در کتاب موجود است). اگر دانش آموز برای مطالعه مطلبی که در کتاب ۵ صفحه برای آن در نظر گرفته شده است, ۱۰ صفحه باطله تولید نکند انگار مطالعه نکرده است.

 رای تثبیت مطلب در ذهن لازم است دانش آموز تمرینات کتاب درسی را به ترتیب حل کند و به زبان عامیانه به آنها گیر دهد و تا وقتی که نتوانسته آنها را حل کند دست بر ندارد. به این ترتیب دانش آموز کم کم به یاد گرفتن (ضربه فنی کردن تمرینات کتاب ) عادت می کند و پس از مدت ۲۰ روز مطالعه به این صورت از یادگیری خود  لذت می برد, تا حدی که دیگر دست بردار نخواهد بود.

از مزایای شیوه صحیح مطالعه می‌توان موارد زیر را نام برد:

زمان مطالعه کاهش می‌یابد.

میزان یادگیری افزایش می‌یابد.

مطالب مدت زمان بیشتری در حافظه خواهند ماند.

سریعتر و آسانتر مطالب به خاطر سپرده می‌شود.

در هنگام مطالعه همواره باید چند نکته را مد نظر قرار داد.!

حداکثر زمانی که افراد می‌توانند فکر خود را بر روی موضوعی متمرکز کنند بیش از ۳۰ دقیقه نیست، یعنی باید سعی شود حدود ۳۰ دقیقه بر روی یک مطلب تمرکز نمود و یا مطالعه داشت حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت نمودسپس مجددا با همین روال شروع به مطالعه کرد.

پیش از مطالعه از صزف غذاهای چرب و سنگین خودداری شود و در حدود ۱ ساعت بعد از صرف غذا مطالعه نمایید چون پس از مصرف غذای سنگین بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش می‌شود تا به هضم و جذب غذا کمک کند لذا خونرسانی به مغز کاهش می یابد و از قدرت تفکر و تمرکز کاسته می‌شود. از مصرف الکل و دارو هم خودداری فرمایید. همچنین غذاهای آردی مانند نان و همینطور نوشابه‌های گازدار از قدرت ادراک و تمرکز می‌کاهند.

یادداشت بردازی یکی از بهترین راهکارها برای یادگیری می‌باشد. اگر یادداشت بردارید خود را از حفظ و به یاد سپاری بسیاری مطالب راحت می‌کنید.

از دیگر مواردی که کمک شایان توجهی به یادگیری می‌کند شرایط مطالعه می‌باشد. بکار گیری شرایط مطالعه به معنی بهره‌وری بیشتر از مطالعه می‌باشد. شرایط مطالعه مواردی هستند که با دانستن ، بکارگیری آنها می‌توان مطالعه‌ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می‌آموزند که قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به کار گیرید؛ در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آنها می توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را شروع کنیدمطالعه‌ای بهتر داشته باشید:

شروع مناسب: برای موفقیت در مطالعه باید درست شروع کنیم.

برنامه ریزی: یکی از عوامل موفقیت، داشتن برنامه‌ای مناسب است.

نظم و ترتیب: اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد.

حفظ آرامش: آرامش ضمیر ناخودآگاه را پویا می‌سازد.

عدم اتلاف وقت.

سلامتی و تندرستی: همیشه گفتند که عقل سالم در بدن سالم است.

خوراک و تغذیه مناسب: تغذیه کافی و مناسب به امر یادگیری کمک قابل توجهی می‌کند.

عدم مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر: استفاده از این مواد ذهن  و قدرت حافظه را کاهش می‌دهد و امر یادگیری را مختل می‌کند.

 ورزش و فعالیت بدنی: ورزش و فعالیت مداوم ذهن را فعال می‌سازد و کمک بزرگی به یادگیری مطالب است.

درک مطلب: آنچه در حافظه بلند مدت می‌ماند.همان مطالب یادگرفته شده است.

 شما نمی توانید ریاضیات را فقط با خواندن و گوش دادن یاد بگیرید. قسمت زیادی از یادگیری ریاضیات به فعالانه تمرین کردن بستگی دارد. این بدان معنی است که شما حتماً باید همه ی تکالیف و وظایف محوله ی درسی خود در ریاضیات را انجام دهید. یاد گرفتن چگونگی استفاده از فرمول ها و روش ها، حیاتی است.

 ریاضیات یک موضوع زنجیره ای است. چیزی که در یک روز معین درس داده می شود بر اساس آموخته های روز قبل از آن است. همین که عقب افتادید، دوباره رسیدن به درس سخت می شود. آماده شدن برای امتحان آن هم در دقایق آخر، به شما کمک نخواهد کرد. باید در همه ی کلاس ها شرکت کنید و پابه پای معلم تان پیش بروید ریاضیات مبحث سختی است که به طور فزاینده ای پیچیده می شود شاید لازم باشد که شما زمان مطالعه بیشتری برای ریاضیات نسبت به دیگر مباحث اختصاص دهید.

سعی نکنید که روش خود در ریاضیات را حفظ کنید. به سادگی بگویم که فرمول ها و روش های بسیار زیادی در ریاضیات وجود دارد. سعی کنید که بر روش های کلیدی مسلط شوید. این کار میزان اطلاعاتی را که باید به خاطر بسپارید کاهش خواهد داد.
وقتی که روشی را برای حل یک مسئله یاد گرفتید، دقیقاً همان روش برای دیگر مسائل هم در اغلب موارد می تواند استفاده شود.

وقتی که با مسئله ی جدیدی روبرو می شوید، سعی کنید آموخته های قبلی خود را بر مسئله جدید اعمال کنید

 فرهنگ لغات ریاضی را یاد بگیرید. اغلب کلمه ای که در ریاضی مورد استفاده قرار می گیرد، وقتی در مبحثی غیر از ریاضی مورد استفاده قرار می گیرد، معنای متقاوتی می دهد. کلمات و اصطلاحات جدید ریاضی و معنای ریاضی آنها را در قسمت های خاصی از دفتر خود وارد کنید

 ریاضیات مبحثی است که بسیاری از دانش آموزان را مضطرب می کند. به همان سادگی که به نظر می آید، داشتن اعتماد به نفس می تواند اضطراب شما را کاهش دهد.
این روش های مطالعه ریاضی می تواند به شما در موفقیت در ریاضیات کمک کند. اما مغرور نشوید تا زمانی که تشخیص می دهید به راهکار هایی بیش از این ها نیاز دارید، کمک بگیرید و تلاش بسیاری بکنید.

8 thoughts on “یادگیری آسان ریاضی

  1. سلام خانم خوبید مرسی منم خوبم ممنون از مطالب خوبتون واقعا نمی دونم از چه زبانی ازتون تشکر کنم بابت زحماتی که برامون می کشید من دوستوووووووون دارم خیلی زیاد !!!!!عزیزم *************یادته بچه که بودیم تا ده میشمردیم فکر می کردیم آخر همه چیز ده حالا به اندازه ی ده تای بچگیمون دوست دارم ****عزیزم

  2. سلام خانم درچه من دانش اموز پارسالتونم ممنونم بابت درس دادنتون خداروشکر من قبول شدم واقعا سال دوم بهترین سالی بود که ریاضی داشتم و خوب یاد گرفتم امیدوارم همیشه موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.