اوریگامی از جذابیت های ریاضی

روش ساخت کاغذ ظاهراً در حدود سال ۱۰۰ میلادی در چین شروع شد و تا بیش از پانصد سال به‌صورت یک راز نگهداری می‌شد. در حدود قرن ششم میلادی این صنعت توسط راهبان بودایی از چین به ژاپن وارد شد. سپس در نیمه‌ی قرن هشتم میلادی و پس از استیلای اعراب مسلمان بر آسیای مرکزی، این صنعت توسط آنان به نقاط دیگر برده شد و در قرن دهم میلادی به مصر و در قرن دوازدهم میلادی به اسپانیا رسید. پس از ورود اعراب به سیسیل این صنعت وارد ایتالیا شد و کارگاه‌های کاغذسازی در ۱۲۷۶ در فابرینوی ایتالیا و در ۱۳۴۸ در تروی فرانسه آغاز به‌کار کردند.

از این زمان به بعد یعنی از نیمه‌ی دوم قرن چهاردهم میلادی مصرف کاغذ برای کتاب در اروپا متداول شد. اگر چه از ابتدای همین قرن استفاده از کاغذ در انگلستان رواج یافت، ولی اولین کارگاه تولید کاغذ در قرن پانزدهم در هرتفورد انگلستان برپا شد. اولین کارگاه ساخت کاغذ در آمریکای شمالی در سال ۱۶۹۰ ایجاد شد.
گروهی معتقدند که اولین بار خم کردن کاغذ در چین متداول شده است. استفاده از ماکت‌های کاغذی خانه برای سوزاندن در مراسم تدفین از دلایل این ادعا است. اما شکی نیست که این ژاپنی‌ها بودند که هنر خم کردن کاغذ را کمال بخشیدند و به‌عبارتی از آن خود ساختند. البته هزینه‌ی بالای تهیه‌ی کاغذ ایجاب می‌کرده است که از این هنر فقط برای مراسم خاص استفاده شود، مانند پروانه‌های کاغذی نر و ماده که برای تزیین فنجان‌ها در مراسم ازدواج استفاده می‌شده است.

در دوره‌های مختلف تاریخی ژاپن، اوریگامی حضور داشته است. در خلال دوره‌ی موروماچی در قرون چهاردهم تا شانزدهم میلادی (۱۳۳۳ – ۱۵۷۳) اوریگامی مدرن به‌گونه‌ای اصولی توسط یک نویسنده‌ی ناشناس نگاشته شده است. سپس در دوره‌ی ادو (۱۶۰۳ – ۱۸۶۷) اوریگامی به‌صورت یک سرگرمی فراگیر درآمد که البته در آن زمان Orisue نامیده می‌شد.

کتاب «چگونه ۱۰۰۰ مرغ ماهیخوار با کاغذ بسازیم» (How to fold 1,000 cranes) در سال ۱۷۹۷ در ژاپن به چاپ رسید. در دوره‌ی میجی (۱۸۶۸ – ۱۹۱۲) اوریگامی در برنامه‌ی درسی مدارس و حتی مهدکودک‌ها وارد شد تا کودکان هنر و مهارت کار یا انگشتان را بیاموزند. از آن زمان تاکنون کاغذ مربعی ۱۵ در ۱۵ سانتی‌متری اوریگامی در همه‌جا فروخته می‌شود و اوریگامی برای سرگرمی و آموزش در مقیاس وسیع مورد استفاده است.

گروهی معتقدند که در اسپانیا خم کردن کاغذ مستقل از ژاپن ابداع شد. گنجشک کاغذی اسپانیایی (Pajarita)، در قرن شانزدهم میلادی و یا حتی قبل از آن ساخته شده است. فیلسوف اسپانیایی «میگوئل اونامونو» – که در آخرین روز سال ۱۹۳۶ میلادی در خلال جنگ داخلی کشته شد – در سال ۱۹۰۲ تالیفاتی در این زمینه داشته است.

هم‌چنین «سولورزانو» که بر روی سیستم پایه‌ها کار کرده و اولین کارش را در سال ۱۹۲۸ منتشر کرده است. «اونامونو» علاقه‌ی فلسفی خاصی به خم کردن کاغذ داشت و مطالعه‌ی زیادی بر روی گنجشک کاغذی اسپانیایی انجام داد. پس از مرگ «اونامونو»، کار او در سایر کشورهای اسپانیایی زبان نظیر آرژانتین دنبال شد ولی از آن فراتر نرفت و در واقع پایه‌ای برای جنبش کنونی نشد. پس از مدتی جنبش اسپانیایی در جنبش عمومی غربی جذب شد.

در انگلستان از حدود قرن شانزدهم میلادی از روش‌های برای تاکردن دستمال سفره بر روی میز غذا در محافل استفاده می‌شده است، که محتمل است بعدها به خم کردن کاغذ تبدیل شده باشد. هر چند امروزه آن را قسمتی از اوریگامی می‌دانند ولی احتمال ابداع آن به طور مستقل از اوریگامی نیز مطرح است. یادداشت‌هایی در زمینه‌ی آموزش و خم کردن کاغذ در حدود سال ۱۸۷۴ به چاپ رسیده است. جزئیات نحوه‌ی ساخت پرنده‌ی در حال پرواز هم در سال ۱۸۸۹ چاپ شده است.

افراد مشهور در زمینه‌ی اوریگامی

در سال ۱۹۵۲ «ج. لگمان» کتاب «کتاب‌شناسی خم کردن کاغذ» را به چاپ رسانید. هم‌چنین «باب هربین» در سال ۱۹۵۵ با سری برنامه‌ی تلویزیونی «آقای چپ و آقای راست» توجه عمومی را به اوریگامی جلب کرد. وی سپس کتاب مهمی به‌نام «جادوی کاغذ» را منتشر کرد که شاید یکی مهم‌ترین کتاب‌ها در این رابطه تا آن زمان به‌شمار می‌رود.

در سال ۱۹۶۷ هم «انجمن بریتانیایی اوریگامی» بنیان نهاده شد که در حال حاضر از سراسر جهان عضو دارد و کتابخانه‌ی آن در مورد اوریگامی بسیار قابل توجه است.

بازسازی مجدد اوریگامی به‌عنوان یک هنر خلاق در ژاپن تا حد زیادی مدیون این افراد است:
– ایسائو هوندا (Isao Honda)، که کتاب اوریگامی را در سال ۱۹۳۱ منتشر کرد.
– آکیرا یوشیزاوا (Akira Yoshizawa) ‌که برای سال‌های زیادی به‌عنوان یک نابغه‌ی مسلط بر اوریگامی شهرت داشته است و اولین اثرش در سال ۱۹۵۲ چاپ شده است

– «میچیو اوچیاما» (Michio Uchiyama) که این هنر را از مادرش آموخته بود و در سال ۱۹۰۸ نوع جدیدی از اوریگامی به‌نام سبک کوکو (Koko – styler) به‌نام وی به ثبت رسید. او در سال ۱۹۳۱ یک نمایشگاه عمومی از آثارش را در توکیو برگزار کرد.

پس از جنگ دوم جهانی آثار زیادی در این زمینه به چاپ رسیده و انجمن‌های فراوانی تاسیس شده‌اند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان از انجمن بین‌المللی اوریگامی نام برد که توسط «آکیرا یوشیزاوا» بنیان‌گزاری شده است.
کاغذ خم کردن جدید را می‌توان نتیجه‌ی یک ستیز با سلطه‌ی مربع بر این هنر دانست. «یوشیزاوا» و «اونامونو» استفاده از پایه‌ی پرنده را گسترش دادند و «یوشیزاوا» و «اونامونو» استفاده از پایه‌ی پرنده را گسترش دادند و «یوشیزاو»ا استفاده از دو مربع را آغاز کرد.

سپس پایه‌های بلینتز (blintzed bases) ابداع شد و پس از آن فنون جدید نظیر جعبه تا زدن کار را به جایی رسانید که اکنون کم‌تر چیزی را می‌توان یافت که نتوان آن را از یک یا چند قطعه‌ی مربعی یا مستطیلی کاغذ ساخت از مرغ ماهی‌خوار ژاپنی تا حیوانات چهارپا با سر و دم که توسط یک قطعه کاغذ ساخته می‌شوند.

6 thoughts on “اوریگامی از جذابیت های ریاضی

  1. ﻋﺎﻟﻲ ﺑﻮﺩ اﮔﺮ ﺗﻮاﻧﺴﺘﻴﺪ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ی ﺭﻭﺵ ﻣﺤﺎﺳﺒﺎﺕ ﺭﻳﺎﺿﻲ ﺑﺎ ﭼﺮﺗﻜﻪ ﻫﻢ ﻣﻂﻠﺐ ﺑﮕﺬاﺭﻳﺪ ﭼﻮﻥ اﻻﻥ ﻛﻼﺱ ﻫﺎﻳﻲ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ucmath ﺩﺭﺣﺎﻝ ﺑﺮﮔﺯاﺭﻱ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺣﺘﻲ ﻣﺴﺎﺑﻘﺎﺕ اﺭﻭﭘﺎﻳﻲ ﻫﻢ ﺩاﺭﺩ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.